misha8318
00420 773 522 334
SmekalovaMichaela@seznam.cz

Besedy pro školy

Nově nabízím uspořádání besedy pro základní, střední i vysoké školy na téma/témata týkající se Řecka.

  • Pro základní školy je vhodné představit Řecko obecně – jeho geografickou polohu, obyvatelstvo, jazyk řečtinu i školský systém. Ve stručnosti zmínit i nejdůležitější historické období starověkého Řecka a jeho nejznámější stavbu – Parthenon. Povídání lze doplnit i pár mytologickými příběhy nebo fotkami zajímavé fauny či flory. Všechny tyto informace srovnávám s Českou republikou.
  • Pro střední školy je možné povídání zaměřit na Řecko jako destinaci, kam mohou studenti vyjet za letní brigádou nebo na program Erasmus (během studia na VŠ). Nebo na řečtinu jako jazyk – jaké je studovat právě řečtinu? Pro studenty může být motivací jazyky studovat (a nejen řečtinu samozřejmě). Pro střední školy zaměřené na cestovní ruch může být přínosná má mnohaletá praxe v cestovním ruchu na pozici delegátky, průvodkyně poznávacích zájezdů a destinačního manažera v CK.
  • Pro vysoké školy nabízím exkurzi do jazyka řečtiny, do jeho specifik, konkrétních například gramatických jevů, historického vývoje či vlivu řečtiny na současné jazyky. Nebo jen rychlokurz řečtiny, například čtení alfabety.

Veškerá témata jsou samozřejmě možná přizpůsobit vašim konkrétním požadavkům.

Je možné připravit pro vaše žáky/studenty kratší kvíz na závěr besedy/workshopu.

Na závěr besedy nabízím také ochutnávku řeckých produktů: například tzatziki, pitu či sladkou bugatsu.

Ohlasy ze škol, kde již besedy proběhly:

Vyrazili jsme za sluncem na jih. 🗺 Cestovatelka Michaela K. Smékalová nám ukázala, kde přesně Řecko leží, potom nám sdělila obecné informace o ostrovech, velkých městech, mořích a horách (ve srovnání s ČR). Představila nám řeckou alfabetu a zmínila se o tom, jak to v Řecku chodí ve školách. Jelikož byly nedávno Velikonoce, řekla nám také, jak se slaví tento svátek v Řecku. Věděli jste, že je tam termín Velikonoc oproti Česku posunut? 🤔😀 Paní Michaela nám nastínila historicky nejdůležitější období starověkého Řecka + ukázala nejznámější stavby. A nakonec nám představila typické jídlo… Připravila nám ochutnávku bugatsu, dali jsme si pitu a k tomu nejtypičtější pomazánku tzatziki. 🫓🥒 Moc děkujeme, už se na léto těšíme ještě víc… 🔆

ZŠ Nový Svět, Opava

Dnes proběhl na naší škole Projektový den zaměřený na cestování. Děti postupně navštívily Bulharsko, kde si vyrobily ruční mýdlo z růžových lístků, Itálii, ve které je čekaly gladiátorské zápasy, a Řecko. O každé zemi se dozvěděly mnoho informací a zajímavostí. Řecko nám dokonce přijela představit paní Michaela Káňa Smékalová, která je průvodkyní cestovní kanceláře po Řecku. S sebou přivezla vynikající řecký dezert, který děti ochutnaly.

ZŠ Olbramice

Letos jsme si na naší škole Evropský Den jazyků připomínali na 1. stupni v celém posledním zářijovém týdnu v hodinách anglického jazyka. Pro žáky 6. – 9. ročníku proběhl v pátek 30. 9. speciální program v rámci projektu Den pro školu. Paní Michaela Smékalová za námi přijela z Opavy a představila nám Řecko jako zemi, prázdninovou destinaci, řečtinu jako jazyk a nezapomněla ani na řeckou kulturu a kuchyni. Sama pracuje jako průvodkyně, píše učebnici řečtiny pro samouky a řečtinu také vyučuje. Je autorkou dvou titulů na téma řecká mytologie a řecká kuchyně. Součástí programu byla i ochutnávka bugatsy – řeckého zákusku z listového těsta s pudinkem.

ZŠ Staré Město u Frýdku-Místku

Tajuplné Řecko🏞 Když se řekne Řecko, vybaví se mnohým vůně moře, ryby, přátelští Řekové s malebnými bílými domečky. Řecko je však opředeno mnoha bájemi a tajemstvími. Mimo jiné jsme se dozvěděli, kteří bohové vládli na Olympu, jak jablko zapříčinilo pád Tróje, kolik úkolů zvládl Héraklés. Zajímavé vyprávění nás přesvědčilo o tom, že ve starověkém Řecku to žilo! Mňam – a mělo to i přidanou hodnotu. Že nevíte jakou? Vynikající řecký dezert BUGATSA. Tak takovou besedu si necháme líbit i příště. Ahoj v Řecku!🌊🌞

ZŠ Větřkovice